Jak projektować i szyć samodzielnie dopasowane ubrania

Zaprojektowanie i rozpoczęcie tworzenia własnych ubrań może być nie tylko satysfakcjonującym hobby, ale także pozwala na wyrażenie swojej kreatywności i tworzenie unikatowej garderoby. Nie musisz być projektantem, żeby projektować i tworzyć własne wymarzone ubrania.

Na co dzień spotykam się z osobami,  które chciałyby tworzyć dopasowane ubrania dla siebie lub innych, ale po prostu nie wiedzą, od czego zacząć. Są wśród nich tacy, którzy twierdza, że nie potrafią zaprojektować swoich ubrań , nie mówiąc już o tym, jak przełożyć swoje projekty na praktyczne wzory szycia i przenieść je z wyobraźni do rzeczywistości.

Rozumiem, że dla wielu osób może to wydawać się TRUDNE , dlatego zdecydowałam się przedstawić listę,  która pomoże Ci zacząć tworzyć i projektować własną wymarzoną garderobę!

Zebrałam tu kilka punktów, z których osobiście korzystam projektując ubrania, które pomogą również Tobie. Zapoznaj się z nimi i przekonaj, że szycie jest dedykowane dla wszystkich. Złapiesz swój rytm jeśli zastosujesz je zgodnie ze swoimi potrzebami.

Oto kroki, które pomogą Ci rozpocząć fascynującą przygodę projektowania i szycia własnej odzieży.

Projektowanie i Tworzenie własnych ubrań:

1. Zdobądź inspirację i określ swój styl

Zastanów się nad tym, jaki jest Twój osobisty styl i co chciałbyś tworzyć. Odpowiedź na to pytanie i określenie się, może być kluczowe dla Twoich projektów. Kiedy określisz już jaki styl ubrań lubisz i sprawia on, że czujesz się dobrze, wyjątkowo, wygodnie i pewna siebie, następnym krokiem jest stworzenie własnego pomysłu. W tym celu przeglądaj magazyny modowe, strony internetowe, media społecznościowe, pinterest, inspiruj się tym co Ci się podoba  i obserwuj, co jest modne.

Myślę, że najprostszym sposobem projektowania jest wyszukiwanie elementów garderoby odpowiadających nam, drukowanie ich i tworzenie tablicy projektu, poprzez przyklejanie wyciętych obrazków na karton lub przyczepianie na tablicach magnetycznych czy korkowych. Następnie możesz dorysowywać, doklejać, przypinać, , kolejne elementy lub części ubrań, które chciałabyś wykorzystać w projekcie ( rękawy, kieszenie, mankiety, cięcia, kolory…itp.) Możesz też opisywać ważne części projektu,  przyczepić lub dokleić ścinki tkanin czy dodatków krawieckich. Jest to twórcze i bardzo kreatywne tworzenie projektu. Nie spotkałam jeszcze osoby, która nie lubiła by tego typu projektowania.

Jeśli jednak, nie do końca jesteś przekonana, wystarczą na początek screeny zdjęć lub wybrane zdjęcia z gazet czy magazynów modowych, z oznaczonymi elementami do wykonania. Takie zdjęcia możesz przechowywać w specjalnie zadedykowanym folderze na komórce lub komputerze. Jeśli czujesz się na siłach narysuj odręcznie projekt na kartce papieru. Pamiętaj nie jest to konkurs plastyczny i nie musisz dbać o proporcje i jakość. Chodzi o projekt, który pozwoli sprecyzować czego potrzebujesz do realizacji, pomoże określić wszystkie detale i możliwości wykonania, dodatkowo ułatwi przygotowanie się do jego realizacji. Na etapie początkowym staraj się nie skupiać na perfekcyjnym rysowaniu. Nie uczymy się rysować, naszym celem jest przeniesienie pomysłu z głowy ( wyobraźni) do rzeczywistości a zależy nam na efekcie końcowym w postaci uszytego i dopasowanego ubrania.

2. Nabierz wiedzy i umiejętności.

Aby poprawnie tworzyć swoje wzory powinnaś zrozumieć podstawowe techniki szycia, obsługę maszyny do szycia i przynajmniej nauczyć się jak czytać wzory krawieckie. Jeśli nie masz doświadczenia w szyciu, a chcesz nauczyć się sprawnie tworzyć i szyć ubrania rozważ zapisanie się na kurs szycia u boku fachowca. Jeśli wolisz naukę samodzielną oglądaj tutoriale online, czasopisma, książki, lub ucz się z internetu w różnych źródłach. W tym wypadku musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ poświęcisz znacznie więcej czasu na naukę, popełniając więcej błędów. Nie możesz się poddawać, zatem musisz być wytrwała i zdyscyplinowana. Powinnaś stworzyć konkretny plan działań, najlepiej z osobą, która zna się na tworzeniu ubrań i podpowie Ci czego powinnaś się nauczyć, aby prężnie iść do przodu, nie utknąć  w miejscu i nie zniechęcić się do poszerzania wiedzy, czy praktykowania umiejętności. Jeśli chcesz uczyć się samodzielnie w domu we własnym tempie polecam zastanowić się nad wyborem kursu on line. Ważne aby program kursu obejmował pełną tematykę, potrzebną do uzyskania kompletnej i rzetelnej wiedzy do samodzielnego szycia dopasowanej odzieży.

3. Przybory, maszyna i materiały.

Na początek potrzebujesz najprostszą maszynę do szycia, nożyczki do tkanin, różnego rodzaju igły, nici, taśmę mierniczą. Inne niezbędne narzędzia będziesz dobierać w trakcie nauki, bo wtedy zorientujesz się czego potrzebujesz. Na początku korzystaj z tego co posiadasz, nie inwestuj w ciemno.

Jeśli zaś chodzi o wskazanie dobrej maszyny do szycia, jest  ono ważne z kilku powodów. Na rynku dostępne są różnego rodzaju maszyny, więc ważne, żebyś wiedziała, jaką pracę chcesz wykonać, zanim kupisz swoją. Pamiętaj, że będziesz inwestować w narzędzie, które ułatwi Ci w przyszłości pracę, zapewni wysokiej jakości efekty i zwiększy satysfakcję z szycia! Kiedy zaczynamy szyć i wyrażać swoją kreatywność wybór maszyny do szycia może być trudnym zadaniem, ale dzięki odpowiednim informacjom, każdy znajdzie idealną dla swoich potrzeb. Jeśli jesteś nowa w szyciu najlepiej zacząć od podstawowej maszyny, a następnie przejść na bardziej zaawansowaną, gdy czujesz, że potrzebujesz więcej funkcji. Każda dodatkowa funkcja maszyny, kiedy już potrafisz dobrze szyć jest pomocna i ułatwiająca szycie. Pamiętaj, że dobór odpowiedniej maszyny do szycia jest ważny dopiero wtedy, kiedy jesteś zdecydowana, że będziesz szyć. Dodatkowo może być potrzeba dopasowania wyboru maszyny do Twoich przyszłych projektów szyciowych.

Zostawię tu „DOBRĄ  WSKAZÓWKĘ” na sam początek nauki. Jeśli nie masz jeszcze swojej maszyny, nie inwestuj! Na pewno ktoś w bliskim otoczeniu ma maszynę domową. Aby zapoznać się bliżej ze sprzętem i ocenić, czy podoba Ci się szycie, najlepiej jest ją pożyczyć. Podpytaj rodzinę, znajomych, sąsiadów czy zechcą Ci pożyczyć na jakiś czas, na próbę swój sprzęt. Co oznacza „DOBRA WSKAZÓWKA „?

Otóż aby nauczyć się szyć poprawnie, Twoja maszyna powinna posiadać trzy funkcje: ścieg prosty (stębnowy), ścieg zygzak oraz  regulację docisku stopki. Te trzy funkcje są podstawowe i wystarczą w zupełności do dobrej nauki, pozostałe funkcje maszyn są dodatkowe, usprawniające, uprzyjemniające szycie i nie powinnaś się martwić wyborem modelu, który ma wiele funkcji dodatkowych. Pamiętaj zanim podejmiesz decyzję o kupnie, że  kiedy poznasz podstawy będziesz chciała z pewnością zainwestować w narzędzie, które ułatwi Ci pracę, zapewni wysokiej jakości efekty i zwiększy satysfakcję z szycia! .

Aby nabrać ochoty do tworzenia swojej garderoby wybierz odpowiednie tkaniny do swoich projektów, biorąc pod uwagę ich rodzaj, kolor, fakturę i właściwości. Na początek planuj proste formy projektów, najlepiej z cienkich stabilnych tkanin bawełnianych, ponieważ będzie Ci łatwiej na nich pracować. Nie oznacza to, że szycie innych tkanin, czy dzianin jest nieosiągalne na maszynie domowej. Jestem w stanie Ci zagwarantować, że każda tkanina jest możliwa do wykorzystania w projektach szytych w domu, ale jeśli nabędziesz odpowiedniej wprawy i obycia z maszyną, łatwiej będzie Ci pracować z trudniejszymi tkaninami czy dzianinami.

4. Tworzenie wykroju do własnego projektu

Zacznij od stworzenia prostego projektu i skorzystaj z wzoru z gotowych wykrojów. Dobrze, aby był to projekt, który pasuje do Twoich umiejętności. Pamiętaj o dokładnym pomiarze swojego ciała lub ciała osoby, dla której tworzysz ubranie. Precyzyjne pomiary są kluczowe do osiągnięcia sukcesu w dopasowanym szyciu.

5. Wycinanie z tkaniny i szycie

Tkaninę przed rozpoczęciem szycia warto „ zdekatyzować”, aby uniknąć późniejszych skurczeń. Oznacza to upranie tkaniny zgodnie z zaleceniami producenta i uprasowanie lub dokładne wyprasowanie żelazkiem z wytwornicą pary. Pamiętaj, że tak szykuje się tkaninę tylko do szycia w warunkach domowych. Wytnij kawałki materiału zgodnie z wybranym wzorem i przystąp do szycia, zwracając uwagę na każdy detal.

6. Przymiarki i dopasowanie

W trakcie szycia przeprowadź kilka przymiarek, aby sprawdzić poprawność układalności na ciele i jeśli jest potrzeba dopasować ubranie. Dokładaj poprawki tam, gdzie jest to potrzebne, aby uzyskać idealne dopasowanie. Bądź cierpliwa i nie rezygnuj z przymiarek i poprawek.

7. Wykończenie

Dokończ projekt, dodając wszelkie niezbędne elementy, takie jak guziki, zamki błyskawiczne, lamówki i ozdoby. Staraj się wykonać każdy element zgodnie ze sztuka krawiecką, ponieważ wpływa to ostatecznie na efekt końcowy i jakość.

8. Ocena i poprawki

Oceniaj każdy projekt, ucząc się na własnych błędach i poszukując możliwości ulepszenia swoich umiejętności. Nie zrażaj się na początku ich brakiem i niewiedzą. Nie bój się eksperymentować z nowymi technikami i stylami.

9. Pokazuj swoje prace, prowadź dziennik z fotografiami swoich wykonań

Podziel się swoimi projektami ze znajomymi, rodziną lub w społeczności online, aby zdobyć opinie i rady od innych. Słuchaj uważnie tego co mówią,  nie obawiaj się komentarzy. Dobrze jest poprosić o opinie osoby znające się na sztuce krawieckiej, one będą w stanie uczciwie ocenić Twoje prace pod względem jakościowym i naprowadzić na właściwe tory rozwoju. Myślę, że dobrze jest prowadzić dziennik ze swoimi pracami. Dzięki niemu za jakiś czas będziesz mogła wracać do swoich początkowych prac i świadomie ocenisz swoje postępy w szyciu i dopasowaniu odzieży. Poproś kogoś o pomoc w zrobieniu zdjęcia z każdej strony, tak abyś mogła ocenić jak odzież układa się na Twojej figurze, wykonaj też w zbliżeniu zdjęcia elementów, aby móc ocenić dbałość ich wykonania. Teraz od Ciebie zależy co z tym zrobisz. Czy odważysz się pokazać innym i poddać opinii z zewnątrz, a może zachowasz je dla siebie, aby wrócić do samooceny za jakiś czas. Warto też ( jeśli posiadasz miejsce) zatrzymać pierwsze uszyte sztuki na pamiątkę.

10. Nieustający rozwój

Szybkość postępów zależy od Twojej praktyki i zaangażowania. Nie przestawaj się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę. Pamiętaj, że projektowanie i tworzenie własnych ubrań to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Nie zrażaj się, jeśli początkowe projekty nie będą perfekcyjne. Im więcej będziesz praktykować, Twoje umiejętności będą coraz lepsze. To również wspaniała okazja do wyrażenia swojej kreatywności i stworzenia unikatowej garderoby, która odzwierciedla Twój styl i osobowość.

11. Maksymalnie upraszczaj

Nie bój się pytać, prosić o pomoc, czy radę każdego kto szyje na maszynie. O wielu lat w swojej branży obserwuję, że większość osób ( nawet początkujących) poszukuje uproszczeń dla usprawnienia pracy w szyciu. W tym celu stosują różne metody, często bardzo indywidualne, wymyślone na własne potrzeby. Muszę Ci powiedzieć, że kiedy dzielimy się tymi pomysłami, okazuje się, że pomagamy i ułatwiamy szycie innym. Jest to ogromna satysfakcja, kiedy jeszcze niewiele potrafimy, a już możemy swoimi pomysłami  wspierać innych. Nasze społecznościowe motto brzmi „maksymalnie upraszczaj”, więc warto poszukiwać samodzielnie metod na prostsze rozwiązania, których jeszcze nikt nie stosował. Jednocześnie warto stosować sprawdzone już przez innych uproszczenia i metody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *